Budynki w technologii szkieletowej są łatwe do zaprojektowania i wykonania w standardzie energooszczędnym, ponieważ główny ich budulec, czyli wypełnienie ścian między elementami szkieletu, stanowi materiał izolujący termicznie. Ściana o współczynniku przenikania ciepła U = 0,17-0,20 W/(m2·K), czyli znacznie niższym niż wymagane przez przepisy U < 0,3, ma zwykle 24-28 cm grubości. Można także zamówić dom o ścianach z U < 0,15 W/(m2·K) i innym wyposażeniu sprawiającym, że spełni on standard domu pasywnego.
Wykonana jest ze skandynawskiego drewna suszonego komorowo. Ten proces przebiega w bardzo wysokiej temperaturze, która wyjaławia drewno, eliminując skutecznie wszelkie szkodniki i grzyby, dzięki czemu szkielety domów nie wymagają dodatkowej impregnacji. Konstrukcja nośna składa się z systemu słupów opartych na poziomej belce – podwalinie zakotwionej w fundamencie. Słupy o przekroju 4,5 x 14,5 cm rozstawia się w odstępach 60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się płytami z wełny mineralnej ,materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, wilgocią i hałasem.
Jako izolacja może być też wtłoczona pianka poliuretanowa. Od zewnątrz materiał izolacyjny osłania się folią wiatroizolacyjną, a od środka domu – paroizolacyjną. Poszycie ścian wzmacniające ich konstrukcję stanowią wodoodporne płyty wiórowe.
Ściany od wewnątrz najczęściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, można również zastosować podwójną ich warstwę lub płyty ogniochronne, żeby lepiej zabezpieczyć budynek przed pożarem. Okna i drzwi montuje się w otworach konstrukcyjnych przekrytych podwójnymi belkami nadprożowymi. Budynek o konstrukcji szkieletowej może wyglądać jak dom murowany.
Z zewnątrz ściany można pokryć w dowolny sposób: tynkiem na siatce zbrojącej, deskami elewacyjnymi lub płytkami klinkierowymi. W technologii szkieletowej można wykonać ściany działowe oraz nośne w szczytach, a także nadbudówki lukarn na dachu.
Ściany działowe wznosi się w podobny sposób, jednak zwykle są one cieńsze od konstrukcyjnych (mają 9,5 cm). Buduje się je z profili drewnianych, wypełnia warstwą izolacyjną (służącą tu przede wszystkim do ich wygłuszenia) i obija płytami g-k lub okładziną z drewna.
Ma konstrukcję belkową. Na poziomie gruntu dobrym rozwiązaniem jest strop nad przestrzenią wentylowaną, w której rozprowadza się instalacje, zwłaszcza te o dużych przekrojach – przewody kanalizacyjne, wentylacyjne.
Belki oczepowe łączące słupy konstrukcyjne pełnią funkcję wieńca. Między nimi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną lub innym materiałem dobrze izolującym akustycznie. Na belkach nabija się płyty wiórowe stanowiące podkład pod posadzkę.
W konstrukcji szkieletowej rozprowadza się je we wnętrzu ścian i w stropach. Najlepiej jest, gdy są prowadzone w otulinach izolacyjnych (peszlach). Ze względu na ochronę przed pożarem instalacja elektryczna powinna być wykonana szczególnie starannie.
W konstrukcji szkieletowej wykonujemy nie tylko domy całoroczne, ale również domy letniskowe, garaże, altany, tarasy, zadaszenia, wiaty, przystanki i inne.